Czym jest ocena ciągła swifty•feedback?
Ocena ciągła to informacja zwrotna na żądanie, do której dostęp pracownik ma w czasie rzeczywistym.
swifty•feedback to nowoczesne narzędzie informacyjne i analityczne, którego podstawowym założeniem jest stały przekaz informacji zwrotnej do pracowników. Każdy pracownik może poprosić o feedback dowolne osoby w organizacji. Pracownicy, niezależnie od swej roli czy szczebla, mogą dowiedzieć się jak inni oceniają ich wyniki, umiejętności czy też wkład w konkretny projekt. Jednocześnie uzyskują cenne informacje na temat swych kompetencji, dzięki czemu mogą lepiej zaplanować swój rozwój. Oceny dokonywane są anonimowo, co gwarantuje ich rzetelność.
W swifty•feedback punkt ciężkości zostaje przeniesiony na odbiorcę informacji zwrotnej – to on inicjuje ocenę, zawsze wtedy gdy jest ona potrzebna. Wyniki ocen są prezentowane w przejrzystej formie w panelu analitycznym użytkownika. HRM ma również dostęp do swojego panelu, w którym może analizować zarówno indywidualne wyniki ocen w ujęciu kompetencyjnym, jaki i wyniki zbiorcze zdefiniowanych przez siebie grup pracowników.
Jak używać narzędzia oceny ciągłej swifty•feedback?
swifty•hr jest zaawansowanym, lecz prostym w użyciu systemem informacji zwrotnej
Stosowanie swifty•feedback jest intuicyjne i wygodne. swifty•feedback daje możliwość zapytania o ocenę w znanej z agregatorów opinii skali gwiazdkowej lub też w ujęciu zero-jedynkowym, w stosowanej w mediach społecznościowych ocenie typu „kciuk w górę/kciuk w dół”. Oceniający może dodać do swej oceny także komentarz tekstowy. Pracownik może w każdej chwili poprosić o ocenę dowolną osobę w organizacji, a jeśli istnieje taka potrzeba, również osobę spoza firmy (np. Klientów, dostawców lub innych interesariuszy).
Ocena, o którą prosi pracownik może dotyczyć efektywności, wyników, umiejętności czy też sposobu zarządzania procesami, projektami lub zespołem. Użytkownik może (a w trybie 360° – musi) wybrać konkretną kompetencję, która jest związana z treścią jego pytania.
Ocena może być również uruchomiona w trybie „360 stopni”, w którym oceniany przypisuje oceniającym role – przełożonego, współpracownika lub podwładnego. Wyniki oceny prezentowane są wtedy w podziale na wybrane grupy. Oceniający wypowiadają się anonimowo – sprzyja to rzetelności ocen.
W przypadku gdy ocena ciągła jest stosowana po wcześniej przeprowadzonym badaniu swifty•360 użytkownicy i HRM zyskują dodatkowy punkt odniesienia i cenny materiał porównawczy.
Zarówno swifty•360 jak i swifty•feedback prezentują dane w sposób spójny pozwalający na łatwe porównania.
Jakie są zalety oceny ciągłej?
swifty•feedback to informacja zwrotna, dostępna zawsze gdy jest potrzebna
Ocena ciągła swifty•feedback sprzyja budowaniu kultury rozwoju i zaangażowania. Jest osadzona w systemie kompetencyjnym, co pomaga we wzmacnianiu świadomości kompetencyjnej pracowników, a dzięki oddaniu pracownikom odpowiedzialności za inicjowanie informacji zwrotnej, rozwija ich odpowiedzialność i zaangażowanie.
Korzystając regularnie z oceny ciągłej pracownicy zaczynają myśleć w kategoriach kompetencji. Dzięki możliwości monitorowania poziomu własnych kompetencji rozwój staje się w dużym stopniu odpowiedzialnością pracownika. Z kolei pozostawienie pracownikom inicjatywy w kwestii rozpoczęcia oceny i wyboru oceniających przyczynia się do wzrostu poczucia własnej sprawczości i podmiotowości. Są to czynniki kluczowe dla zwiększenia zaangażowania, podobnie jak pozytywny feedback i uznanie ze strony przełożonych i współpracowników, przekazywany w ramach poszczególnych ocen.